دوران حاملگی

مدیریت دیابت بارداری با تغذیه

چی بخورید؟
شاید تعجب کنید اما لازم نیست به خاطر دیابت بارداری رژیم غذایی خاصی را رعایت کنید. بسته به رژیم غذایی فعلی‌تان شما ممکن است مجبور به کمتر خوردن برخی مواد خوراکی باشید. پیشتر به افراد پرهیز از خوردن بعضی غذاها داده می‌شد اما در حال حاضر تنها تغییراتی در رژیم غذایی کفایت می‌کند.
هدف اصلی برای مدیریت دیابت بارداری این است که سطح گلوکز خون تحت کنترل قرار گیرد. دستیابی به این هدف شانس بارداری سالم را افزایش می‌دهد و در این میان انتخاب مواد غذایی نقش حیاتی بازی میکند.

در خوردن کربوهیدرات دقت کنید
تمام کربوهیدرات‌ها بر سطح قند خون اثر دارند بنابراین باید نسبت به اندازه خوردن آن آگاه باشید. تلاش کنید مواد مغذی حاوی کربوهیدرات مانند غذاهای سبوس‌دار، نشاسته، حبوبات، میوه‌ها و سبزی‌ها و همچنین برخی مواد لبنی را وارد رژیم غذایی‌تان کنید. در مورد مصرف کربوهیدراتها باید به نکات زیر دقت کنید:
•    کربوهیدرات کمتری بخورید.
•    منابع بهتری از کربوهیدراتها را انتخاب کنید.
•    مصرف کربوهیدرات را در طول روز گسترش دهید.

چه چیزهایی نخورید؟
از مصرف غذاهایی که برچسب «دیابتی» یا «مناسب بیماران دیابتی» دارد، خودداری کنید. این غذاها حاوی مقادیر مشابهی کالری و چربی است که می‌تواند سطح قند خون را تحت تاثیر قرار دهد. این غذاها معمولا گرانترند و میتوانند اثر ملین داشته باشند. غذاهای معمولی خودتان را بخورید.
ماهی برای سلامت شما و کودک بسیار مفید است و می‌توانید آن را به طور منظم در برنامه غذایی‌تان قرار دهید. توصیه کلی این است که حداقل دو وعده در هفته و در هر وعده ۱۴۰ گرم ماهی مصرف کنید. مصرف ماهی‌های روغنی برای سلامت قلب مفید است اما نباید بیشتر از دو وعده در هفته باشد. از مصرف ماهی‌هایی که سطوح بالایی از جیوه دارند مانند ماهی تن باید خودداری کنید.  همچنین بسیار مهم است که از انواع خاصی از پنیر، تخم مرغ خام و نپخته  و گوشت و جگر و شیر غیرپاستوریزه هم خودداری کنید.

نمونه برنامه غذایی
سعی کنید از این ایده پیروی کنید:

صبحانه
یک کاسه غلات سبوس دار مانند فرنی
۲ برش نان تست سبوس دار با یا بدون مربا
ماست یا میوه کم چرب

ناهار
سالاد مرغ یا گوشت
سالاد ماکارونی کوچک
سوپ حاوی مقدار زیادی سبزی و حبوبات

شام
لازانیا و سالاد
جوجه کباب با سیب زمینی و سبزیجات
گوشت گاو و برنج و سبزیجات
مرغ و سالاد
ماهی قزل آلا و رشته فرنگی
کاری و برنج

این ایده‌ها ممکن است متفاوت از آنچه می‌خورید باشد اما می‌توانید با تغییرات ساده رژیم غذایی خودتان را به بشقاب سلامت نزدیک کنید فقط کافی است چربی، شکر و نمک موجود در مواد غذایی را کم کنید و میوه و سبزی را زیاد کنید.

منبع: نی نی بان

 

تاریخ انتشار اصلی : 2018-10-21 21:18:50

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

69 − 68 =

بستن