سلامت کودک

ریشه های پرخاشگری کودکان و روش های مهار آن

یکی از دلایل خشم کودک ممکن بخاطر تاثیر پذیری از رفتار دیگران و همچنین محیط اطرف کودک باشد درادامه روش های برای مهار کردن خـشـم کـودک بخوانید..

روش هـای مـهـار خـشـم کـودک

در گذشته والدین با دیدن این رفتار ها در فرزندشان او را تنبیه می کردند یا از او می خواستند برود یک بالش را بزند! اما امروزه تکنیک های مفیدی برای کنترل خشم توصیه می شود:

● کودکان ۵-۳ ساله

وقتی فرزندتان خشمگین شد،یک ظرف حباب درست کن به او بدهید.لازمه حباب درست کردن، تمرکز بر تنفس است.

تنفس آرام و شمرده، احساسات خروشان کودک را آرام می کند.به مدت چند هفته روزی یک دقیقه با فرزندتان حباب درست کنید؛ بعد از اینکه حباب درست کردن را یاد گرفت، از او بخواهید با کمک گرفتن از قوه تخیلش، حباب های متفاوتی درست کند.لطافت حباب ها و تلاش برای ساخت آنها روحیه کودک را آرام تر می کند.

● کودکان ۸-۶ ساله

با پایان دوره خردسالی، کودک یاد می گیرد افکار خود را مدیریت کند و حتی تغییر دهد.ابتدا با حوصله به او کمک کنید محرک های خشمش را بشناسد؛ مثلا ممکن است هنگامی که کسی او را هل می دهد یا با عنوان زشتی صدایش می زند یا مسخره اش می کند، عصبانی شود.به او یاد دهید چطور بر خشمش غلبه کند و به او بفهمانید در برخوردهای اجتماعی اش باید صبور باشد و قبل از هر اقدامی، نفسی عمیق بکشد و اگر می تواند چند قدم از آنچه عصبانی اش کرده فاصله بگیرد؛ در دل جمله های آرام کننده تکرار کند مثل: «از پسش بر میام» یا «مهم نیست».

در نهایت هم رفتار های عاقلانه و مودبانه را به او آموزش دهید مثلا «این توپ منه، لطفا پسش بده» یا «چه حرف زشتی زدی، من این طوری حرف نمی زنم».به اویاد بدهید قرار نیست کسی با خشونت بیشتر برنده شود.

 

علایم جسمی عصبانیت را به او بیاموزید.به فرزندتان بگویید هر وقت کسی عصبانی می شود، بلندتر حرف می زند،صورتش قرمز می شود، دست هایش را هنگام صحبت به شدت تکان می دهد، ضربان قلبش بالا می رود، اخممی کند، دهانش خشک می شود و تندتند نفس می کشد، سپس از او بخواهید اگر این علایم را درخودش دید، یاد توصیه های شما بیفتد.

● کودکان ۱۲-۹ ساله

به فرزندتان بیاموزید قبل از هر کاری به خصوص واکنش های خشمگینانه، فکر کند.این بار که فرزندتان با یکی ازهمسالانش دعوایش شد، بگذارید تا هرجا که می خواهد پیش برود سپس از او بپرسید: «دعوایت را کردی، عصبانیتت را نشان دادی؟ نتیجه چه شد؟ مشکلتان حل شد؟ برای حل این ناآرامی ها چه کار می خواهی بکنی؟ اگر دوباره دعوایت شد هم می خواهی همین رفتار های زشت را داشته باشی؟»

خوب است ریشه‌های پرخاشگری را بدانید

از علل و ریشه‌های پرخاشگری کودکان می‌توان به این عوامل اشاره کرد:

۱. عوامل ارثی و مسائل فیزیولوژیک

۲. عوامل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی

۳. عوامل خانوادگی

۴. عوامل روانی و اعتقادی

نتایــج تحقیقات نشـان می‌دهد کـه عواملی ماننـد ناکامی، ناامیدی، تهدید، مورد توجه واقع نشدن، انتظارات بیش از حد از دیگران، خستگی و یکنواخت بودن محیط زندگی و کار، و اضطراب و استرس موجب پرخاشگری می‌شوند. هم‌چنین نداشتن برنامه‌ریزی، حملـه فیزیکی، طرد شــدن و اصرار و پافشـاری برای انجام کار نیز در بروز پرخاشگری تأثیرگذار است.

یکی از دلایل پرخاشگری کودک محیط است

محیط خانه، مدرسه و محله می تواند کودک شما را پرخاشگر کند. با توجه به نقش الگویی پدر و مادر و دیگر اعضای خانواده ، نزدیکان، معلمان و همسالان برای کودک ، اگر یکی از نامبردگان پرخاشگر باشد، این رفتار به او نیز منتقل خواهد شد .

دلیل تاثیر جدی الگوها بر پرخاشگری کودکان ، این است که وقتی با برادر یا خواهر کوچک تر از خود پرخاشگری می کند ،رفتار و گفتارش تا حد فراوانی شبیه الگو است . اصلاح محیط به طور قطع در اصلاح رفتارکودک اثر خواهد گذاشت

منبع: روزنامه سلامت , نی نی سایت , تبیان

تاریخ انتشار اصلی : 2018-10-03 10:43:08

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 1 =

بستن