دوران حاملگی

درد و خارش شکم در بارداری

دردهای شکمی
از مهم ترین دشواری های حاملگی دردهای شکمی است. از آنجا که رحم در دوران بارداری روبه رشد و باز شدن است بیشتر زنان حامله از هفته  چهاردهم دردهای درون شکمی را تجربه می‌کنند یک درد تیز و ناگهانی زیر شکم که هر ازچند گاهی شدت می‌یابد.

علت دردهای شکمی چیست؟
رحم به وسیله یک  سری باند ضخیم  رباط از ناحیه کشاله ران به زیر شکم وصل شده ‌است و وقتی شکم همچنان بزرگ وبزرگتر می‌شود رباط کشیده می‌شود باعث دردهای شدید و یا کشش شدید در ناحیه زیر شکم می‌شود. رباط کش می ‌آید و نازک می‌شود تا باز اضافی را تحمل کند و این خودش باعث دردهای شدید و ناگهانی می‌شود.

زن حامله  چه چیزی باید درباره این درد بداند؟
احتمالا زن حامله وقتی ناگهانی تغییر حالت می‌دهدو یا یکباره از جایش بلند می‌شود و سرفه شدید کند و یا بخندد و عطسه می‌کند. این درد ممکن است یه لحظه ای باشد و یا چند ساعت طول بکشد. اما اگر این درد بسیار طولانی باشد و یا با علائم دیگری مثل تب، لرز، خونریزی و ترشحات زیاد واژن و یا سرگیجه همراه بوده و اگر بیشتر از ۴ انقباض باشد باید حتما باید با دکتر تماس گرفته شود.

برای درمان و جلوگیری از آن چه باید کرد؟
پای خود را بالا بزنید، هر چند به علت ورم مچ پا و ساق پا احتیاج زیادی به استراحت کردن دارید. اگر این کار شدت درد را بیشتر کند و یا دردش را کم نکرد باز با پزشک خود تماس بگیرید. یادتان باشد بالا زدن پا باعث می شود کشیدگی کمتر شود بنابراین در حالات استراحت سعی کنید پاها آویزان نباشد.

خارش شکم  گاهی باعث می‌شود زن حامله  از حامله شدنش پشیمان شود. اما راههای زیادی برای از بین بردن آن وجود دارد.

علت خارش شکم چیست؟
وقتی پوست شکم کش می‌آید باعث خشکی و خارش شدید می‌شود.

زن حامله چه چیزی باید درباره خارش شکم بداند؟
اگر جاهایی غیر از پوست شکم و نشیمنگاه خارش داشت و یا به شدت خشک شد حتما پیگیری کنید به ویژه وجود التهاب و قرمزی در پوست شکم و یا دانه های قرمز و جوش از جمله مواردی است که باید به پزشک مراجعه شود.

برای درمان و جلوگیری خارش شکم چه باید کرد؟

اولین کاری که می‌کنید نباید آن شکم را بخارانید.
روغن ویتامین E روی پوست شکم بزنید. روغن ویتامین E داخل قرصها را به شکم بزنید. این روغن برای شکم و نو ک سینه بسیار توصیه شده و مانع خشکی وخارش نوک سینه و شکم می‌شود. با آب خیلی گرم حمام نکنید باعث خشکی  بیشتر می‌شود. مدام از مرطوب کننده و روغن های طبیعی مثل زیتون، کنجد، گرچک و اسطخودوس استفاده کنید.

نکته:حتما در اتاق خواب و محیط زندگی از دستگاه بخور سرد استفاده کنید تا هوا همیشه مرطوب باشد.

 

منبع: سیمرغ

تاریخ انتشار اصلی : 2018-10-29 22:48:13

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

62 − 58 =

بستن