دوران حاملگی

تپش قلب مادران باردار


احساس تپش قلب با هیچ‌چیز دیگری که فرد تاکنون تجربه کرده اشتباه گرفته نمی‌شود. این احساس مانند تکان و لرزش درون قفسه‌ی سینه است و می‌تواند منجر به وحشت و ناتوانی در تنفس شود. اگر چه تپش قلب در بارداری معمولاً طبیعی است اما برخی می‌توانند نگران‌کننده باشند. تقریباً هر فرد گاهی اوقات دچار تپش قلب می‌شود. با این حال اکثر زنان در بارداری به دلایل مختلف نسبت به یک فرد عادی بیشتر دچار تپش قلب می‌شوند.


تاثیر بارداری بر قلب
وقتی که جنین در بدن شما در حال رشد است قلب کارهای زیادی دارد که انجام دهد! جریان خون توسط قلب باید افزایش یابد تا خون مورد نیاز برای رشد و تکامل کودک فراهم شود.
در سه ماهه دوم بارداری، رگ‌های خون بدن شما گشادتر و بزرگتر می‌شود. در نتیجه فشار خون تا حدودی کاهش پیدا میکند. در سه ماهه سوم بارداری، حدود ۲۰ درصد خون بدن شما وارد رحم می‌شود. آنجا که خون بیشتری در بدن شما وجود دارد قلب باید سریع‌تر کار کند تا بتواند خون را در بدن پمپاژ نماید. در نتیجه ۱۰ تا ۲۰ بار بیشتر می‌تپد. وقتی که قرار است قلب تندتر کارکند بروز برخی اختلالات محتمل است. یکی از اینها ریتم نامنظم و تپش قلب است. مطمئنا تپش قلب در بارداری موضوع سرگرم‌کننده‌ای نیست اما معمولا بی خطر است.

علائم و علت‌های تپش قلب
تپش قلب در خانم‌های باردار به صورت‌های مختلفی نمایان می‌شود. بعضی از آنها احساس ضعف و ناراحتی کرده و سنگین کار کردن قلب را دارند. بعضی حس می‌کنند قلب در حال تپش سریع است. ‌احساس تپش قلب به هر صورت که باشد علت‌های بالقوه تپش قلب در بارداری شامل موارد زیر است:
–  اضطراب یا استرس؛
–  اثر افزایش حجم خون؛
–  خوراکی‌های مثل نوشیدنیهای شامل کافئین؛
–  داروهای سرماخوردگی و آلرژی دارای سودوفدرین؛
–  اختلال قلبی مثل فشار خون ریوی یا بیماری سرخرگ کرونری؛
–  آسیب قلبی ناشی از بارداری قبلی؛
–  یک بیماری نهفته مثل بیماری تیروئید.
گاهی تشخیص بیماری قلبی نهفته در بارداری مشکل است زیرا علائم بیماری قلبی شبیه علائم بارداری هستند. بعضی از این علائم خستگی، تنگی نفس و ورم بدن هستند.

دلایل تپش قلب در بارداری
تپش قلب در بارداری یک اتفاق شایع است و معمولاً بدون علت خاص در زمان‌هایی که فرد تحت استرس، هیجان‌زده یا مضطرب است، بروز می‌کند. معمولاً زنان باردار در هنگام تپش قلب احساس تنگی نفس دارند که پس از چند دقیقه خود به خود بهبود می‌یابند. علل تپش قلب به طور کلی شامل شامل این موارد است:
۱)افزایش حجم خون
بدن زن باردار نسبت به زن غیرباردار معمولا ۵۰ درصد خون بیشتری دارد. این تغییر به دلیل فراهم آوردن نیاز جنین به مواد مغذی موجود در خون مادر می‌باشد. با این حال، مادر باید حجم خون افزایش‌یافته را با همان قلب به گردش درآورد، به این معنی که قلب باید بیشتر کار کند و در نتیجه منجر به تپش بیشتر قلب خواهد شد.
۲) پروژسترون
هورمون پروژسترون در بدن یک زن باردار غلظت بیشتری نسبت به زن غیرباردار دارد. این هورمون مسئول تغییرات جسمی و روانی مختلفی می‌باشد. یکی از تأثیرات پروژسترون افزایش ضربان قلب و افزایش عملکرد قلب می‌باشد. این کار باعث گردش خون کافی برای رحم می‌شود. در نتیجه ضربان قلب افزایش یافته و منجر به تپش قلب می‌شود.
۳) محصولات کافئینی
گاهی اوقات تپش قلب می‌تواند در نتیجه‌ی مصرف مقدار بالایی کافئین باشد. کافئین یک ماده‌ی رایج در بسیاری از مواد غذایی مانند شکلات، کیک، شیرینی و نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه می‌باشد. اگر کافئین علت اصلی تپش قلب باشد، با به حداقل رساندن مصرف آن به راحتی می‌توانید تپش قلب را کاهش دهید.
۴) پاسخ‌های هیجانی
تپش قلب در افراد غیرباردار نیز به طور شایع دیده می‌شود، مانند قرار گرفتن در موقعیت‌هایی که منجر به اضطراب، استرس، شوک، عصبانیت، فعالیت فیزیکی بیش از حد و یا ترس می‌شود.اگر تپش قلب در نتیجه‌ی استرس باشد، سعی کنید عوامل استرس‌زای اطراف خود را کاهش دهید. چندین بار در روز نفس عمیق بکشید و ذهن خود را آرام کنید. یوگا و ماساژ در بارداری از فعالیت‌های بسیار مفید برای کاهش تنش بارداری می‌باشند.
چه زمانی باید به پزشک اطلاع داد؟
در طول دوران بارداری، تعداد مراجعات شما به پزشک افزایش پیدا می‌کند به طوری که نزدیک به تاریخ زایمان تقریبا به هر هفته یک بار می‌رسد. اما اگر حس می‌کنید به طور منظم دچار تپش قلب می‌شوید، اگر زمان تپش قلب شما طولانی‌تر یا تپش قلب شما شدیدتر شده است، به پزشک اطلاع دهید.علائمی وجود دارد که نشان می‌دهد بلافاصله باید به دنبال درمان باشید:
–  مشکلات تنفسی و تنگی نفس؛
–  درد در ناحیه سینه؛
–  سرفه خونی؛
–  ضربان قلب نامنظم؛
–  ضربان قلب سریع؛
–  تنگی نفس با/بدون انجام فعالیت.

تشخیص تپش قلب
فرایند تشخیص تپش قلب با بررسی سابقه بیماری آغاز می‌شود. اگر قبلا تپش قلب یا سایر اختلالات قلبی داشته‌اید، یا در خانواده شما سابق تپش قلب وجود داشته است بهتر است به پزشک اطلاع دهید.
ممکن است پزشک برای بررسی دقیق‌تر تست‌های زیر را انجام دهد:
–  الکتروکاردیوگرافی که فعالیت الکتریکی قلب شما را ثبت می‌کند؛
–  هولتر مانیتورینگ که ضربان قلب شما را در طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت تحت نظر می‌گیرد؛
–  آزمایش خون برای بررسی اختلالات عملکرد تیروئید و عدم تعادل الکترولیت.
ممکن است بر مبنای جواب این آزمایش‌ها، آزمایش‌های دیگری هم تجویز شود.

درمان تپش قلب
اگر تپش قلب باعث ایجاد علائم ناگوار نشده و به نظر نمی‌رسد که به علت یک اختلال حاد به وجود آمده باشد معمولا پزشک درمان خاصی را دنبال نمی‌کند. معمولا بعد از زایمان شرایط قلب به حالت عادی خود بر می‌گردد.
اگر پزشک بخواهد داروی خاصی تجویر کند حتما عوارض آنرا در نظر می‌گیرد (معمولا در سه ماهه اول بارداری که اندام جنین در حال شکل گیری است دارو تجویز نمی‌شود). اگر تپش قلب در نتیجه یک آریتمی قلبی حاد یا ریتم نامنظم قلب به وجود آمده باشد پزشک از روش به نام کاردیوورژن استفاده می‌کند. در نتیجه این روش، ریتم قلب به حالت عادی خود بر می‌گردد.

هشدارهای تپش قلب در بارداری
در برخی موارد تپش قلب ممکن است علامتی از پرکاری تیروئید باشد که می‌تواند تهدیدکننده‌ی حیات جنین باشد، بنابراین تشخیص و شروع درمان فوری، بسیار اهمیت دارد.
در موارد نادری تپش قلب با کوتاهی نفس‌ها همراه می‌باشد که می‌تواند علامتی از آریتمی قلبی باشد که در آن ضربان قلب نامنظم است. در این موارد نیاز به اقدام فوری می‌باشد، به خصوص اگر با دشواری در تنفس، غش کردن، گیجی و ضربان قلب نامنظم همراه باشد.
در برخی موارد تپش قلب می‌تواند تعریف یک بیماری قلبی باشد. بنابراین در صورت نگرانی بهتر است سریعاً به پزشک مراجعه کنید تا بررسی‌های تکمیلی انجام شود.اگر در هر زمانی تپش قلب توأم با درد قفسه‌ی سینه، غش کردن، تعریق و تهوع همراه بود، باید سریعاً به اورژانس مراجعه کنید.راهکارهای مقابله با تپش قلب در بارداری
درمان تپش قلب بستگی به علت ایجادکننده‌ی آن دارد. اکثر تپش‌های قلب در بارداری آسیب‌زننده نبوده و معمولاً بدون مداخله بهبود می‌یابند. بنابراین اگر تپش قلب شما ناشی از هیچ‌کدام از بیماری‌های زمینه‌ای نبود، معمولاً توصیه‌هایی توسط پزشک ارائه می‌شود.

توصیه‌های تپش قلب در بارداری
استرس و اضطراب خود را با تکنیک‌هایی هم‌چون ورزش، یوگا، رایحه‌درمانی و غیره کاهش دهید.برخی نوشیدنی‌ها و غذاهای حاوی کافئین، نیکوتین، داروهای مخدر و الکل را مصرف نکنید.داروهای تحریک‌کننده را استفاده نکنید، مانند برخی داروهایی که برای درمان سرماخوردگی و سرفه تجویز می‌شوند و برخی مکمل‌های غذایی و گیاهی که به راحتی در دسترس هستند.

منبع:نی نی بان

تاریخ انتشار اصلی : 2018-09-24 10:45:22

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 5 = 1

بستن