سلامت کودک

کودکانتان را صبور بار بیاورید

والدین باید بدانند که کودک خود را چگونه مودب تربیت کنند و بدانند چه زمانی کودک خود را تشویق کنند و در چه زمانی وجدان کودک را بیدار نگه دارید و در عین حال سرزنشش نکنید تا سر خرده نشود. در این مقاله میخواهیم در مورد صبر کودک صحبت کنیم. والدین باید تلاش کنند تا کودک صبور را تربیت کنند ولی میدانیم که کودکان از صبر و شکیبایی خوششان نمی آید و هر چیزی را که میخواهند همان لحظه میخواهند طلب کنند و بدست بیاورند، اما والدین باید به کودک خود آموزش دهند که هرچیزی را نباید راحت بدست بیاورد. این کار را چگونه میتوان به کودک آموزش داد و راه درست آن چیست؟ کودکان باید صبر کردن برای چیزی که میخواهند را یاد بگیرند و آموزش کودک صبور بر عهده والدین و تحت نظر روانپزشک کودک در بهترین کلینیک روانشناسی کودکان است. کودک باید ارزش چیزی را که میخواهد متوجه شود، صبر و شکیبایی برای کودک بسیار سخت است، باید بگذاریم که کودک انتظار بکشد و تجربه ی ناخوشایند انتظار کشیدن را بچشد.
والدین نباید هرچیزی که کودک میخواهد را سریعا در اختیارش قرار دهند، این کار باعث میشود تا کودک ارزش آن وسیله و یا خواسته ای که از شما داشته را درک نکند و همینطور وقتی که بزرکتر میشود برای کارهایش تلاش نکند چرا که تصور میکند تمامی کار هایش مانند دوران کودکی است و به راحتی میتواند آنها را بدست بیاورد. پس اگر کودک چیزی از شما خواست با صبر کردن و انتظار کشیدن خواسته خود را طلب کند و به راحتی خواسته و یا وسیله را بدست نیاورد. کودک نو پا نمیتواند احساس سر خوردگی خود را بیان کند، شما باید به کودک خود یاد دهید تا برای هر احساسش اسمی بگذارد مثلا وقتی برای چیزی صبر میکند قاعدتا ناراحت است و شما باید به کودک پیش دبستانی خودتان بگید که میدانم برای این مسئله خیلی صبر کردی و خیلی زحمت کشیدی و کودک را تشویق کنید برای تلاشی که کرده برای بدست آوردن چیزی که میخواسته پس با تشویق صبوری کودکتان آن را صبور تر بار می آورید.
باید برای کودک صبور خود ارزش قائل شوید و کودکان خود را در اموری که نیاز به صبر و شکیبایی دارد تشویق کنید مثلا میتوانید یک بذر گل بگیرید و با کودک خود آن را بکارید و بهش یاد بدید که باید تلاش کند و صبور باشد تا آن گل سبز شود و غنچه بدهد و یا میتوانید با پازل ها و یا وسایلی از این قبیل به کودک خود آموزش دهید که باید وسایل سخت تری را بسازد و همانطور که میدانید با استفاده از بازی های کامپیوتری کودک شما چیزی یاد نمیگیرد پس از گل و گیاه و پازل و بازی های فکری که با دست و هوش کودک درگیر است استفاده کنید تا صبر کودک افزایش یابد. روی همدلی کودک خود بسیار تاکید کنید این کار باعث میشود که کودک یاد بگیرد که در آینده کار ها را باید با همدلی انجام دهد. تا به حال به این قضیه فکر کردید که وقتی کودک با اسباب بازی خود بازی میکند باید آنها را در اختیار کودکان دیگر نیز قرار دهد و یا حتی شما هم باید اجازه دهید تا با شما بازی کند و از وسایل شما استفاده کند.
کار های مشارکتی به کودکانتان آموزش میدهد که دنیا حول و محور خود آنها نمیچرخد و در آینده هم باعث میشود وقتی کودکتان بزرگ شد به کار های مشارکتی علاقه بیشتری داشته باشد و یاد بگیرد که باید به دیگران هم کمک کند که در کارهاشون و یا حتی از دیگران خواهش کند که در کارهایشان مشارکت داشته باشد. از مهربانی های فرزند خود قدردانی کنید. روانپزشک کودک در بهترین کلینیک روانپزشکی کودکان بر این باورند که والدین وقتی میبینند که کودکشان کار خوبی انجام میدهد او را تشویق کند مثلا وقتی میبینید کودکتان روی اسباب بازی یا عروسک خود پتو کشیده حس همدلی او را بالاتر ببرید و از فرصت های طبیعی استفاده کنید و به کودک بگویید آفرین که روی عروسکت پتو کشیدی هوا سرد شده، به جای توضیح دادن از کودکانتان سئوال بپرسید کودکان دوست ندارند در این سنین مورد باز خواست قرار بگیرند و یا به تذکرات شما گوش بدهند پس بهتر با سئوال پرسیدن و در موقعیت قرار دادن کودک خود حس را درش ایجاد بکنید که طرف مقابل چه حسی داشته است.
منبع: سلامتی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن